Promocyjne wejściówki do aquaparku Tatralandia
Promocyjne wejściówki do aquaparku Tatralandia
Relaks w basenach termalnych
Relaks w basenach termalnych
Wypoczynek w gorących źródłach
Wypoczynek w gorących źródłach
Udany wypoczynek i dobra zabawa gwarantowana!
Udany wypoczynek i dobra zabawa gwarantowana!

12 tatrzańskich NAJ

SłowacjaJeśli spośród wielu atrakcje jakie oferuje region Tatr Wysokich, zastanawiacie się jaki jest najwyższy szczyt, jakie jest największe jezioro, a może jaka atrakcja jest najczęściej odwiedzana to przedstawiamy Wam krótki opis 12 tatrzańskich NAJ!

 

 

 

1. NAJwyższy szczyt – Gerlach Gerlach

Gerlach nazywany również Gierlach, to najwyższy szczyt Tatr, Słowacji i całych Karpat. Nazwa pochodzi od nazwy miejscowości Gerlachów, nad którą góruje szczyt, należący również do jej gminy. Jest położony na południowo-wschodnim rozwidleniu Zadniego Gerlachu, od którego oddziela go przełęcz Gerlachovské sedlo. Grań ze szczytu prowadzi na Mały Gerlach, gdzie rozwidla się i tworzy znany kocioł Gerlachovský kotol. Gerlach, ze względu na swoją wysokość, dostępność i piękną górską scenerię, jest jednym z najczęściej odwiedzanych słowackich szczytów.

 

kolejka2. NAJczęściej odwiedzana atrakcja – wisząca kolej linowa na Łomnicę

Drugi najwyższy szczyt Tatr Wysokich, to Łomnica. Szczyt Łomnicy przypomina trójkątną piramidę i sięga wysokości 2633,8 m n.p.m. Popularność zyskał dzięki wiszącej kolei linowej, która prowadzi na szczyt znad Łomnickiego Stawu. Czerwona wisząca kabina kolei pokonuje 855 metrową różnicę wysokości, a jazda trwa 8,5 minuty. Od momentu powstania, aż do 1956 roku, z długością trasy 5428 metrów wiodła prym wśród osobowych kolei linowych. Dla wielu osób widok ze szczytu Łomnicy jest niezapomnianym doznaniem na całe życie.

3. NAJwiększy staw – Wielki Hińczowy Staw Hińczowy Staw

Kolejnym zjawiskiem przyrodniczym w tej kategorii jest Wielki Hińczowy Staw. Jest największym i równocześnie najgłębszym jeziorem karowym w słowackich Tatrach Wysokich. Leży na wysokości 1946 m n.p.m., jego powierzchnia wynosi 20,08 ha, a głębokość 53 m. Znajduje się w Hińczowej Dolinie, w górnej części Doliny Mięguszowieckiej.

 Łódki na Szczyrbskim Jeziorze4. NAJsłynniejsze i NAJczęściej odwiedzane górskie jezioro - Strbskie Pleso

Jest drugim co do wielkości jeziorem alpejskim na Słowacji. Jedyne dostępne jezioro ze wszystkich tatrzańskich jezior - można na nim pływać łódkami wiosłowymi i podziwiać widok na Tatry. Tradycja żeglarska ma ponad 130 lat historii. 5 lipca 2008r. tradycja ta powróciła ponownie po 25-letniej przerwie. Jezioro jest "odblokowane" i można z niego podziwiać niesamowite widoki na Solisko lub spokojną przestrzeń tego wyjątkowego jeziora.

 

5. NAJwyższy wodospad – Kmeťov vodopád Wodospad

Wśród zjawisk, które stworzyła natura z wody, należy wyróżnić wodospad Kmeťov vodopád.  Przedrostek „naj” posiada jako najdłuższy wodospad Tatr Wysokich. Znajduje się w Koprowej Dolinie, a jego podłoże stanowi granodioryt. Wodospad tworzy potok Nefcerský potok, który znajduje się powyżej, na wysokości 1245 m n.p.m. Wodospad ma szerokość 1,5 m, a z długością 80 m jest słusznie uważany za najdłuższy wodospad.

 

Magistrala6. Najdłuższa trasa turystyczna – Magistrala Tatrzańska

Najdłuższa i najważniejsza, oznaczona czerwonym szlakiem, trasa turystyczna, która przecina całe południowe zbocze Tatr Wysokich od Podbańskiej aż po Wielki Biały Staw na podgórzu Tatr Bielskich. Długość trasy wynosi 46,25 km. Jej powstanie datuje się na lata trzydzieste dwudziestego wieku, przy czym została ukończona w latach pięćdziesiątych. Jej najniższy punkt, to początek – Podbańska (963 m n.p.m.), a najwyższy sięga godnej szacunku wysokości 2037 m n.p.m.

 

7. NAJjpotężniejsze zbocze – ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu Kieżmarski Szczyt

Kolejnym zjawiskiem z kategorii „naj“ jest zbocze Małego Kieżmarskiego Szczytu, które jest najpotężniejszą skalną ścianą w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się po północnej stronie Małego Kieżmarskiego Szczytu, a jego wysokość wynosi 900 m. Zbocze to jest idealnym miejscem dla wspinaczy. Z południowo-wschodniej strony jest łatwo dostępne, za to masywna północna ściana prowadzi już powyżej 100 wzniesień, większość z nich miało przełomowe znaczenie dla tatrzańskiej wspinaczki.

 

Lodowa Przełęcz8. Najwyżej położona przełęcz – Lodowa Przełęcz

W naszym zestawieniu pojawia się również jedna z przełęczy, zwana Lodową Przełęczą. Jest położona między Lodowym Zwornikiem a Małym Lodowym Szczytem na wysokości 2376 m n.p.m. Jest najwyżej położoną przełęczą, która łączy Dolinę Małej Zimnej Wody i Dolinę Zadnią Jaworową. Można przez nią przejść w obu kierunkach – ze Starego Smokowca lub Jaworzyny Tatrzańskiej.

9. Najwyżej położony ogród botaniczny – ogród botaniczny na Łomnicy Ogórd botaniczny

Ten ogród botaniczny jest również najwyżej położonym ogrodem botanicznym w Europie! Ciekawostką Łomnicy, oprócz przepięknych widoków, jest różnorodna roślinność na samym szczycie, gdzie do chwili obecnej wyróżniono ponad 100 gatunków porostów, 40 gatunków mszaków i 1 paprotnik. Z roślin kwitnących w części szczytowej występują 34 gatunki, czyli prawie wszystkie rośliny występujące na dziesięciu szczytach i wzniesieniach Tatr powyżej 2600 m n.p.m.

Chata pod Rysami10. Najwyżej położone schronisko – Chata pod Rysami

Schronisko Chata pod Rysami jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Tatrach i na Słowacji. Jest czynne jedynie w sezonie letnim (od 15 czerwca do 31 października). Znajduje się w piargach pod przełęczą Waga w dolince o tej samej nazwie, która jest częścią kotliny Żabich Stawów na końcu Doliny Mięguszowieckiej.

11. Najbardziej popularna impreza – zwana Niedźwiedzie dni na Hrebienku Niedźwiedzie Dni

Popularny niedźwiedzi tatrzański festiwal na Hrebienku, który corocznie przyciąga niedźwiedzią atmosferą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co roku można liczyć na etatowego już prezentera imprezy Andreja Bičana oraz na coraz atrakcyjniejszy program. Na festiwalu występują artyści, tacy jak: Majster N, teatry dziecięce, formacje taneczne, dziecięca orkiestra smyczkowa, Miro Jaroš i wielu innych. Impreza odbywa się zwykle na przełomie lipca i sierpnia.

Happy12. NAJsłynniejsze tatrzańskie video - Happy

Szczęśliwa na całym świecie mania objęła największe miasta na świecie takie jak Paryż, Londyn, Moskwa, Nowy Jork, Praga itd. a także stolicę słowackich Tatr. Dziś wideo ma ponad 7 milionów wyświetleń na YouTubie.

Wideo można obejrzeć - TUTAJ

 

 

żródło: www.vt.sk

Sprawdź inne miejsca na udany wypoczynek